joi, 1 martie 2012

01.03.2012 - MARTISOR la Timisoara, vreme buna, curs valutar




Azi, 01 martie, in sfarsit, vine oficial PRIMAVARA. La Timisoara e o zi foarte frumoasa azi, parca si natura stie ca s-a terminat cu iarna. Toata luna februarie am avut iarna de iarna, frig si zapada, de ni s-a urat.
Pe finalul lunii ianuarie, la Timisoara era inca frumos, ma si laudam ce bine e mereu la noi, vremea parea sa fie in contrast cu resul tarii, pe 27.01.2012. N-au trecut bine doua zile, ca totul se schimba, s-a facut frig , apoi frigul a devenit ger, iar in 03 februarie a inceput ninsoarea si la noi, si nebunia in toata tara.
Dar, in sfarsit, desi e rece, -3 grade celsius, dupa ce am trecut cu totii prin nameti, a caror urma inca se mai poate vedea, caci nu s-au topit de tot, suntem fericiti, cel putin in privinta asta.
Si ziua creste, ca Fat Frumos din poveste:
spre rasarit cerul e luminos:

inspre apus e, oarecum albastru,

si windows de 1 martie:

revin cu texte mai pe seara, pana atunci dati o geana prin magazinul lui Bote, colectia de primavara va asteapta:

Ei, si mai jos, vremea astazi in Romania:
Joi, 1 martie 2012

Arad
5 °C
Bacău
-3 °C
Braşov
-5 °C
Bucureşti
-2 °C
Cluj-Napoca
0 °C
Constanţa
1 °C
Craiova
1 °C
Galaţi
-2 °C
Iaşi
-4 °C
Oradea
5 °C
Panciu
-4 °C
Sibiu
1 °C
Suceava
-3 °C
Târgu Mureş
0 °C
Timişoara
4 °C



» Alba Iulia
1°C
» Alexandria
0°C
» Baia Mare
2°C
» Bistriţa
-1°C
» Botoşani
-3°C
» Brăila
-2°C
» Buzău
-1°C
» Deva
3°C
» Focşani
-2°C
» Giurgiu
-1°C
» Hunedoara
2°C
» Miercurea-Ciuc
-4°C
» Piatra-Neamţ
-4°C
» Piteşti
-3°C
» Ploieşti
0°C
» Reşiţa
2°C
» Satu Mare
3°C
» Sinaia
-4°C
» Târgovişte
-1°C
» Târgu Jiu
4°C
» Tulcea
-1°C
» Vaslui
-5°C
» Vatra Dornei
-4°C
» Zalău
2°C

Si mai jos, dupa ce v-ati ales o locatie pentru concediu si v-ati ales un hotel  (pe site-ul prezentat putin mai sus si aici :) analizati cursul valutar si faceti-va socotelile de vacanta:

SimbolDenumire1 Mar. 201229 Feb. 201228 Feb. 2012
EUREuro4.3488+0.00024.3486+0.00064.3480-0.0045
USDDolarul SUA3.2651+0.02943.2357-0.00033.2360-0.0108
XAUGramul de aur180.3382-5.6046185.9428+1.2110184.7318+0.5504
AUDDolarul australian3.5129+0.00453.5084+0.02853.4799+0.0202
CADDolarul canadian3.3031+0.03453.2686+0.02063.2480+0.0142
CHFFrancul elvetian3.6088+0.00083.6080-0.00073.6087-0.0029
CZKCoroana ceha0.174700.1747+0.00060.1741+0.0008
DKKCoroana daneza0.5849+0.00010.5848+0.00010.5847-0.0006
EGPLira egipteana0.5414+0.00510.5363-0.00010.5364-0.0016
GBPLira sterlina5.2050+0.05025.1548+0.02685.1280-0.0229
100HUF100 Forinti maghiari1.5090+0.00601.5030+0.00711.4959+0.0064
100JPY100 Yeni japonezi4.0274+0.01004.0174-0.00464.0220-0.0021
MDLLeul moldovenesc0.2744+0.00030.274100.2741+0.0003
NOKCoroana norvegiana0.5852+0.00200.5832+0.00290.5803+0.0004
PLNZlotul polonez1.0550+0.00221.0528+0.00751.0453+0.0049
SEKCoroana suedeza0.4931+0.00050.492600.4926-0.0007
TRYNoua lira turceasca1.8634+0.00441.8590+0.01981.8392+0.0090

A fost, in sfarsit, o zi animata de faptul ca e 1 martie, ca e MARTISORUL, s-au impartit martisoare, parca mai mult ca anul trecut. Sa fie un semn ca trece criza? Multumim tuturor domnilor care au avut chef, curaj, cash (ca fara nu poti) si, nu in ultimul rand, placerea de a oferi acest mititel simbol al primaverii, simpatiei, si trezirii la viata a tuturor vietatilor. Si uite asa, am ajuns sa filozofez pornind de la ce? Ca nu mai stiu.
Am citit un articol care m-a intristat azi, din Jurnalul National, daca vreti sa cititi si voi aici este articolul despre  Denisa Curtaşu, o fetita foarte talentata, a intrat la Conservator in Italia, insa e atat de necajita incat sunt zile in care nu are ce manca. Si e copil de nota 10, la Conservatorul din Florenta. Imi vine multe sa spun plecand aici, simt cum ma racaie la stomac nedreptatea, acest copil talentat suferind de foame, in timp ce unii oameni au masini de aur.

2 comentarii:

  1. asa zici tu, ca vine primavara doar in Timisoara?!:)
    sa stii ca vine si la Constanta! uite asa, sac-sac!

    sper ca nu te-am dezamagit cu vestea asta :)

    RăspundețiȘtergere
  2. Da, a fost placut afara, lumea a iesit puzderie pe strazi. Ma bucur ca si la voi vine primavara. Si-a revenit marea din "marele inghet"? La voi ar trebui sa fie numai vara!

    RăspundețiȘtergere