sâmbătă, 3 martie 2012

03.03.2012 - sambata, week-end, leneveala, vreme ok; proteste la IASI, ati auzit de ZEITGEIST?

Dupa cum ma uit pe situatia cu vremea, de mai jos, pare ca e frumos in toata tara. Numai ca, ce nu se vede aici, e vantul pe care l-au anuntat prin unele parti, vant semnificativ.
Pe aici incepe sa "bata" astenia de primavara. Sunt +6 grade celsius la Timisoara.
Se pare ca in tara, de fapt la Iasi, nu e chiar asa liniste. Se protesteaza, are loc o intalnire intre Guvernele Romaniei si Moldovei, iar in Iasi oamenii au iesit in strada. E clar ca lumea nu traieste bine, e nelinistita. De ce, daca suntem in Europa, continentul supercivilizat, cel mai linistit, cred eu, totusi viata a devenit asa de greoaie, nu mai poti sa te bucuri ca ninge, ca vine primavara, ca vine vacanta. Pentru cei mai multi pare ca zilele au devenit o lupta pentru o viata cat de cat buna. Ai vrea sa traiesti decent din salariul pe care-l castigi la serviciu, putini sunt cei care au aptitudini sa faca ceva deosebit, pe langa serviciu, si, de asemenea, sa ai inca un job, ce viata mai ai atunci? Nu stiu ce salarii au prin tarile occidentale angajatii, ca si ei se plang, dar sigur nu stiu cum e sa traiesti cu doua - trei sute de euro pe luna, iar preturile la cele necesare traiului sunt cam la fel la noi cu alte tari. Si nu inteleg de ce cei ce ne conduc si Europa vorbeste numai despre alinierea preturilor, dar nimeni nu vorbeste de alinierea salariilor. Zile grele si tulburi traim, pacat de soarele frumos de afara.
Ati vazut ZEITGEIST? Triezi in mintea ta ce vezi, dar nu poti sa nu-ti pui intrebari.
Sambata, 3 martie 2012

Arad
6 °C
Bacău
3 °C
Braşov
-1 °C
Bucureşti
5 °C
Cluj-Napoca
1 °C
Constanţa
5 °C
Craiova
8 °C
Galaţi
4 °C
Iaşi
2 °C
Oradea
6 °C
Panciu
3 °C
Sibiu
4 °C
Suceava
0 °C
Târgu Mureş
0 °C
Timişoara
6 °C







» Alba Iulia
6°C
» Alexandria
9°C
» Baia Mare
0°C
» Bistriţa
0°C
» Botoşani
1°C
» Brăila
5°C
» Buzău
5°C
» Deva
5°C
» Focşani
4°C
» Giurgiu
8°C
» Hunedoara
5°C
» Miercurea-Ciuc
-1°C
» Piatra-Neamţ
0°C
» Piteşti
5°C
» Ploieşti
5°C
» Reşiţa
4°C
» Satu Mare
4°C
» Târgovişte
5°C


Cursul BNR licitat in data de 2 martie 2012. Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

SimbolDenumire2 Mar. 20121 Mar. 201229 Feb. 2012
EUREuro4.3493+0.00054.3488+0.00024.3486+0.0006
USDDolarul SUA3.2843+0.01923.2651+0.02943.2357-0.0003
XAUGramul de aur180.8024+0.4642180.3382-5.6046185.9428+1.2110
AUDDolarul australian3.5398+0.02693.5129+0.00453.5084+0.0285
CADDolarul canadian3.3264+0.02333.3031+0.03453.2686+0.0206
CHFFrancul elvetian3.6074-0.00143.6088+0.00083.6080-0.0007
CZKCoroana ceha0.1757+0.00100.174700.1747+0.0006
DKKCoroana daneza0.5850+0.00010.5849+0.00010.5848+0.0001
EGPLira egipteana0.5447+0.00330.5414+0.00510.5363-0.0001
GBPLira sterlina5.2282+0.02325.2050+0.05025.1548+0.0268
100HUF100 Forinti maghiari1.5102+0.00121.5090+0.00601.5030+0.0071
100JPY100 Yeni japonezi4.0292+0.00184.0274+0.01004.0174-0.0046
MDLLeul moldovenesc0.2770+0.00260.2744+0.00030.27410
NOKCoroana norvegiana0.5858+0.00060.5852+0.00200.5832+0.0029
PLNZlotul polonez1.0569+0.00191.0550+0.00221.0528+0.0075
SEKCoroana suedeza0.4927-0.00040.4931+0.00050.49260
TRYNoua lira turceasca1.8645+0.00111.8634+0.00441.8590+0.0198





2 comentarii: