miercuri, 7 martie 2012

07.03.2012 - miercuri; soare? cu dinti. Omul cu porumbeii.... cateva poze

Din nou e friiig, cu minus, -5 grade celsius la Timisoara, la Brasov chiar a nins. E soare. Avem, pe centru, in afara de renumita Catedrala, Opera si fantana cu pesti, si omul cu porumbei, zilnic la datorie, iubit si cunoscut de porumbei. Ieri l-am intrebat: "pot sa va fac o poza?" Sigur ca a fost de acord, de altfel e obisnuit, e o vedeta locala si toata lumea se uita cum stau porumbeii pe el ca pe o statuie. Cred ca-l considera, de fapt, de-al lor.


Ia uite ce lumina era la ora 7 de dimineata:
Iluminatul stradal este deja oprit, si lumina de pe catedrala e oprita. Nu a trecut nici o saptamana de cand era destul de intuneric dimineata, uite, intra in 02 martie 2012 si ai sa vezi ca era chiar intuneric. Mai am vreo doua imagini timisorene:
Unele cladiri au un farmec aparte:
U
 Trecand pe straduta de mai jos, numita str. Alba Iulia, ma simteam un pic in strainatate datorita oamenilor care vorbeau in dverse limbi, cu voce tare, vioi, parca eram in concediu pe undeva.
Alte cladiri sunt alaturate in mod ciudat. O fi bine? N-o fi bine? O fi frumos? Sau nu? E estetic? Sau nu? De ce?
Si vremea in tara, azi, 07.03.2012
Miercuri, 7 martie 2012

Arad
3 °C
Bacău
-2 °C
Braşov
-1 °C
Bucureşti
1 °C
Cluj-Napoca
-2 °C
Constanţa
2 °C
Craiova
1 °C
Galaţi
1 °C
Iaşi
-1 °C
Oradea
2 °C
Panciu
-2 °C
Sibiu
1 °C
Suceava
-4 °C
Târgu Mureş
-1 °C
Timişoara
3 °C


» Alba Iulia
3°C
» Alexandria
4°C
» Baia Mare
-1°C
» Bistriţa
-3°C
» Botoşani
-1°C
» Brăila
0°C
» Buzău
1°C
» Deva
3°C
» Focşani
-1°C
» Giurgiu
3°C
» Hunedoara
3°C
» Miercurea-Ciuc
-3°C
» Piatra-Neamţ
-4°C
» Piteşti
1°C
» Ploieşti
0°C
» Reşiţa
2°C
» Satu Mare
1°C
» Târgovişte
0°C
» Târgu Jiu
1°C
» Tulcea
2°C
» Vaslui
-2°C
» Vatra Dornei
-6°C
» Zalău


Cursul BNR licitat in data de 7 martie 2012. Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

SimbolDenumire7 Mar. 20126 Mar. 20125 Mar. 2012
EUREuro4.3558+0.00214.3537+0.00234.3514+0.0021
USDDolarul SUA3.3114-0.00123.3126+0.01433.2983+0.0140
XAUGramul de aur179.0705-0.4102179.4807-0.4553179.9360-0.8664
AUDDolarul australian3.5020-0.00493.5069-0.01623.5231-0.0167
CADDolarul canadian3.3106-0.00123.3118-0.00423.3160-0.0104
CHFFrancul elvetian3.6131+0.00263.6105+0.00213.6084+0.0010
CZKCoroana ceha0.1753+0.00050.1748-0.00080.1756-0.0001
DKKCoroana daneza0.5859+0.00030.5856+0.00030.5853+0.0003
EGPLira egipteana0.5485-0.00080.5493+0.00230.5470+0.0023
GBPLira sterlina5.2118-0.01545.2272+0.01475.2125-0.0157
100HUF100 Forinti maghiari1.4769-0.00401.4809-0.01131.4922-0.0180
100JPY100 Yeni japonezi4.1003+0.00854.0918+0.03234.0595+0.0303
MDLLeul moldovenesc0.2799+0.00080.2791-0.00020.2793+0.0023
NOKCoroana norvegiana0.5850+0.00070.5843-0.00170.5860+0.0002
PLNZlotul polonez1.0467-0.00241.0491-0.00421.0533-0.0036
SEKCoroana suedeza0.4886-0.00150.4901-0.00200.4921-0.0006
TRYNoua lira turceasca1.8559+0.00251.8534-0.00711.8605-0.0040




Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu